Povečanje
prsi
Povečanje prsi je operativni poseg, kjer pacientkam z vstavitvijo
silikonskih vsadkov povečamo velikost dojk.
60
min

Trajanje posega
7-14
dni

Nazaj na delo
14-21
dni

Nazaj k športnim aktivnostim
Nasveti po posegu
počitek, upoštevanje navodil zdravstvenega osebja, jemanje predpisanih zdravil, hlajenje do 24 ur, priporočena limfna drenaža, uporaba kompresijskega nedrčka do 30 dni po končanem zdravljenju
Možne nevšečnosti po posegu
krvavitev, okužba tkiv, asimetrija, pojav prekomerne ovojnice
Vrste pacientov, ki se odločijo za poseg
Povečanje prsi je operativni poseg, kjer pacientkam z vstavitvijo silikonskih vsadkov povečamo velikost dojk. Za poseg se odloča dve vrsti pacientk: velika večina je skoraj brez dojk ali pa ima zelo majhne in jim z operacijo napravimo velikost dojk, ki so primerne pacientkinim telesnim razmerjem; druga skupina pacientk so mlade mamice po porodih z povešenimi in ovelimi prsmi. Tretja – rekonstrukcija???? Z operacijo želimo doseči naraven izgled dojke, brez vidnih brazgotin in znakov vsadka. Naravna oblika ima prednost pred velikostjo. Največkrat dosežena velikost dojk je košarica 3(C), nikoli pa več kot košarica 4(D).
Vrste pacientov, ki se odločijo za poseg
Ločimo dve vrsti vsadkov: polnjene s silikonom in polnjene s fiziološko raztopino. Obe sta narejeni iz silikonskega plašča, torej je silikon v stiku s tkivom. Pri fiksnih in polnjenih s silikonom je velikost proteze že tovarniško določena, napolnjena s silikonskim gelom ali fiziološko raztopino. Drugo vrsto vsadkov lahko dodatno napolnimo med operacijo, ko so vstavljene.
Običajno jih polnimo s fiziološko raztopino – sterilno vodo, ki ima 0,9 odstotka raztopljene kuhinjske soli in je za organizem sprejemljiva, če vsadek poči.
Prednost vsadkov, polnjenih s fiziološko raztopino, je v tem, da ni nevarna za telo, če uhaja skozi steno vsadka. Pomanjkljivost pa je v tem, da je voda manj podobna tkivu dojke in jo pacientka bolj čuti, tudi na otip je bolj opazna. Imajo tudi višji procent razpoka.
Prednost s silikonom polnjenih vsadkov je v tem, da so bolj podobne
tkivu dojke in zato bolj naravne na otip.
Pri vsadku nad mišico je prisotnih manj bolečin in po operaciji, niso motene telesne
aktivnosti.
Vrsta površine in polnjenje
Vsadki imajo gladko ali hrapavo površino. Tisti, s hrapavo površino, so največkrat uporabljeni, po izkušnjah pa jih telo lažje sprejme in je manjša možnost za preizrazito ovojnico ali kasnejšo premaknitev vsadka.
Polnjeni so s kohezivnim gelom – snovjo, ki drži svojo obliko in ni tekoča. Torej tudi pri morebitnem predrtju takega vsadka vsebina ne izteče v okolico.
Kam vstavimo vsadke
Vsadke lahko vstavimo pod prsno mišico ali nad prsno mišico (pod žlezo). Pod mišico zlasti priporočamo vstavitev, če ima pacientka malo žleznega tkiva in zelo tanko podkožje, saj je rob vsadka tako manj opazen ali tipen, saj vstavitev pod mišico pomeni debelejši pokrov nad vsadkom.
Pomanjkljivosti vstavitve pod mišico so: mnogo bolj boleče nekaj dni po posegu, omejene fizične aktivnosti in šport, ker prsna mišica lahko protezo premakne ali zarotira za stalno (prvi tedni po posegu), kasneje pa le trenutno, kar se vidi pri določenih gibih. Pri povešenih dojkah je vstavitev pod mišico običajno treba kombinirati z dvigom dojk, kar lahko pomeni dodatno vidno brazgotino navpično pod prsnim kolobarjem.
Vsadek lahko vstavimo nad mišico, če je prisotnega dovolj žleznega in podkožnega pokrova za naravno pokritje proteze. Pri tej vstavitvi obstaja večja možnost nastanka preizrazite ovojnice, če pacientka kasneje shujša, se lahko vidi rob vsadka.

Oblika vsadkov: okrogli in kapljičasti
Uporabljata se dve obliki vsadkov in sicer okrogli in kapljičasti (anatomski). Najpomembnejša prednost kapljičastega vsadka je, da nam omogoča napraviti dojko naravnejšega izgleda. V praksi pa ugotavljamo, da končni rezultat v primerjavi z okroglim vsadkom ni bistveno drugačen, zaradi česar se pogosteje odločamo za okrogle vsadke.
Okrogli vsadki so povezani z manj zapleti, saj se pri morebitni rotaciji vsadka oblika dojke ne spremeni, in so tudi ugodnejši. Pri vstavitvi pod mišico običajno dobimo naravno obliko z okroglo protezo. Vstavitev pod žlezo večkrat potrebuje kapljičasto protezo.
Opaznost brazgotine
Vsako povečanje dojk s prsnimi vložki pomeni tudi brazgotino. Od tehnike in pristopa sta odvisna velikost in opaznost brazgotine. Trend je rez skozi gubo pod dojko ali polkrožno v spodnji polovici bradavice, ki sta zaradi manjše travme in manjše manipulacije proteze povezana z manj zapleti.
Obstojnost silikona
Silikon je sintetični biomaterial in v tem smislu ne povzroča zavrnitvene reakcije oz. so te zelo redke. Le v primeru infekta je običajno protezo treba začasno odstraniti (za 6 mesecev), česar pa ne moremo šteti med reakcijo zavrnitve. Po naših statistikah je infektov manj kot 1%. Komplikacije so možne, kot pri vsakem kirurškem posegu. To so infekcija, krvavitve, počasno razaščanje ran, anesteziološke komplikacije. Proteze so testirane na močne pritiske in dolgo trajajoče ponavljajoče se obremenitve.
Pri vsadku nad mišico je prisotnih manj bolečin in po operaciji, niso motene telesne
aktivnosti.
Ste vedeli
Silikonske vložke za povečanje dojk so razvili pred 35 leti z namenom rekonstrukcije dojk ženskam, ki so jim morali dojko odstraniti zaradi rakastega obolenja. Danes se v večini primerov vsadke vstavljajo zaradi želje po estetskem povečanju dojk. Na naši kliniki smo do danes napravili preko 1500 posegov.
This post is also available in: Angleščina, Nemščina, Italijanski, Ruščina, Ukrajinski, Španščina, Arabščina