Hidrokela testisa je akumulacija serumske tekočine okoli testisa (vodena kila). Nastane kot posledica sekrecije iz ovojnice testisa v mošnji. Ovojnico imenujemo tunika vaginalis.
Ključna dejstva o posegu
Najpogostejši razlogi za poseg:
- nelagodje ali bolečine v modih,
- ponavljajoče se vnetje testisov,
- boleči ali ovirani spolni odnosi.
Za odstranitev hidrokele se odsvetuje aspiracija (drenaža) tekočine z iglo, saj je velika verjetnost, da se bo ta ponovno pojavila.
Hidrokela je nenevarno stanje, ki ga ne smemo enačiti s tumorjem testisa, je pa le tega potrebno izključiti. Hidrokela ne okvari delovanja testisa in ne vpliva na plodnost. Funikulokela je podobno stanje, vendar se v tem primeru serozna tekočina nabira višje v poteku semenskega povesma. Hidrokela je diagnosticirana s pomočjo kliničnega pregleda in s pomočjo slikovnih metod, kot je ultrazvok.
Operacija hidrokele
Izrezanje hidrokele (vodene kile) je poseg, s katerim izpraznemo tekočino znotraj ovojnice testisa. Namen kirurškega posega je tudi preprečitev ponovnega nastanka.
V primeru, da se hidrokela poveča, se pojavijo težave pri prekomerni velikosti in vas lahko ovira pri vsakodnevnih opravilih. Pojavi se lahko bolečina v modih in občutek polnosti nad modi. Hidrokelo lahko spremljajo tudi ponavljajoča se vnetja testisa.
Na dan posega vas bo urolog ponovno pregledal in preveril, ali ste popolnoma seznanjeni o vašem posegu in zdravljenju.
Hidrokela se izreže v lokalni anesteziji, v sedaciji ali tudi v splošni anesteziji. Opravi se kirurški rez kože mošnje, ki je minimalen glede na samo velikost hidrokele. Nato sledi rez same ovojnice in izpraznitev vsebine (tekočine). Ovojnico testisa v primeru prevelike velikosti izrežemo in jo prilagodimo, nato pa testis z obmodkom položimo nazaj v mošnjo, kirurško rano anatomsko zašijemo ter nastavimo prevezo.
Brazgotina se nahaja v poteku kožnih gub mošnje in je dolžine nekaj centimetrov.