Kirurška vstavitev testikularne proteze (implant) je kirurški postopek, s katerim se v mošnjo vstavi testikularna proteza.
Ključna dejstva o posegu
Testikularna proteza nadomešča odstranjen/odsoten testis v mošnji.
Odločitev o vstavitvi testikularne proteze je popolnoma vaša.
Velikost, pozicija in občutek ob vstavljeni protezi je lahko zelo podoben biološkemu testisu, vendar le ta ne bo nikoli enak biološkemu testisu.
Testikularno protezo je mogoče vstaviti takoj ob kirurški odstranitvi testisa. Se pa poseg lahko izvede tudi kadarkoli pozneje kot ločen poseg (po odstranitvi testisa ali zaradi odsotnosti testisa).
Odsotnost testisa v mošnji lahko za moškega predstavlja izjemno travmatično psihološko izkušnjo.
Poseg kirurške vstavitve testikularne proteze
Operacija se opravi v lokalni anesteziji, lahko tudi v spinalni ali v splošni anesteziji.
Opravi se kirurška incizija kože mošnje (lahko tudi subingvinalno). Le-ta je minimalne dolžine glede na samo velikost testikularne proteze (implant).
V mošnji se izoblikuje prostor, v katerega se testikularna proteza (implant) vstavi. Protezo je možno v dnu mošnje tudi pritrditi s šivom.
Po tem, ko je proteza vstavljena, sledi anatomsko šivanje rane v plasteh in preveza. Šivni material je samorazgradljiv.
Razlogov za izgubo ali odsotnost testisa je več: Orhiektomija, kirurška odstranitev testisa, je lahko posledica maligne bolezni, torzije testisa, poškodbe ali tudi kot posledica vnetja (orhitis) ali druge bolezni.
Agenezija testisa je stanje, pri katerem se testis ne razvije. Kriptorhizem je stanje, pri katerem pride do motnje pri spuščanju testisa skozi ingvinalni kanal v mošnjo med razvojem otroka. Posledica kriptorhizma je lahko atrofija testisa in kasneje kirurška odstranitev zaradi večje nevarosti maligne alteracije. Ob takih situacijah je včasih zaradi potrebe oziroma želje bolnika indicirana kirurška vstavitev testikularne proteze iz psiholoških ali estetskih razlogov.